Masaż Shantala Kraków

korzyści z masażu płynące dla dziecka

Natalia Rączka
doradca rodzicielski

Masaż Shantala to wspaniała okazja do budowania i wzmacniania więzi z dzieckiem już od 6 tygodnia życia maluszka. Doskonale sprawdza się jak element codziennej przyjaznej pielęgnacji niemowląt. O zaletach masażu niemowląt mogłabym pisać długo. Tutaj chciałabym przedstawić Wam kochani Rodzice te, które w moich oczach są najistotniejsze z punktu widzenia rodzicielstwa bliskości, a dotyczą głównie dziecka. 

Chcąc masować niemowlę warto wspomnieć jaki dobroczynny wpływ ma dotyk bezpieczeństwa na dziecko. Opiekun otaczając maluszka ciepłym, czułym, wrażliwym dotykiem, który daje poczucie bezpieczeństwa sprawia, że tworzy wspaniałą przyjazna przestrzeń do prawidłowego rozwoju dziecka. Maluszek, który czuje się bezpiecznie, przekierowuje swoje zasoby, energię na poznawanie świata. Na uczenie się i przyswajanie nowych umiejętności. 

 

„Przytań bezpiecznego wzrastania w szczęśliwości daje dziecku masaż Shantala PLUS. „

Dzieję się tak, bo rozumiejąc potrzeby dziecka adekwatnie na nie reagujemy, wspieramy maluszka. Jesteśmy takim swoistym towarzyszem dziecka w podróży przez jego życie. Wspieramy dziecko i podążamy za jego potrzebami. A potrzeba bliskości, bycia tu i teraz jest dla dziecka bardzo ważna. Masując dziecko zatrzymujemy się w codzienności. Odrywamy się od naszej codziennej gonitwy za „mieć”, aby celebrować „być”. Zwalniamy tempa. Masaż Shantala narzuca nam wolne tempo wykonywania ruchów. Uświadamia nas jak ważne jest bycie tu i teraz z dzieckiem. Jak ważne dla dziecka jest właśnie bycie nasze tu i teraz z nim w tej chwili., by dzielić z dzieckiem ten czas. Tworzymy z dzieckiem wspólną przestrzeń przyjazną do budowania relacji, więzi i poczucia wzajemnego szacunku.

Kolejna kwestia to wpływ masażu Shantala na redukcję dolegliwości związane z niedojrzałością układu pokarmowego dziecka (dyskomfort, bóle brzuszka, kolki). Ciepło naszych dłoni, masaż, dotyk sprawiają, że mięśnie rozluźniają się. Ułatwiamy pasaż treści jelitowych. Powiązane silne to jest też z tym, że dzieci często (nie zawsze) wyciszają się w trakcie masażu. Łatwiej i mocniej zasypiają masowane maluszki.

Zwiększamy odporność silnie rozwijającego się układu immunologicznego dziecka. Masując niemowlę usprawniamy przepływ krwi, ukrwienie skóry. Co za tym idzie skóra jest zdrowsza i lepiej odżywiona.

Masaż sam w sobie działa także silnie regulująco. Zarówno na dziecko jak i opiekuna. Dzieci są spokojniejsze. Wynika to z tego, że masaż staje się czynnością powtarzalną, schematem, którego uczy się dziecko, a jeśli dziecko coś zna, czuje się bezpiecznie. Jest spokojniejsze. Maluszki mają okazję i doskonalą przyjazną przestrzeń do tego, aby uczyć się schematu własnego ciała. Masujemy rączki, nóżki, brzuszek, plecki. Dziecko uczy się czuć swoje ciało. Nasz dotyk pozwala dziecku poznać mu siebie. A nasz dotyk jest spokojny. Dziecko czyta nasze emocje z naszego dotyku.

Masaż Shantala wymaga od nas wolnych ruchów jak już o tym wyżej wspomniałam. Wykonywanie masażu wolno, sprawia, że sami zwalniamy w tej przestrzeni z dzieckiem. Jeśli nasze ruchy są wolne, to też korzystnie wpływa na dziecko. Ruch wykonywany wolno, zapewnia czas dziecku do tego by było ono elementem tego ruchu. Dziecko jako partner wykonuje ruch, a nie jest tylko mechanicznie obsługiwane. Masaż buduje poczucie szacunku dla dziecka. Narzucenie wolnego tempa pozwala nam się wyciszyć. Na chwilę zwolnić, wręcz zatrzymać się w codziennej gonitwie. 

Po za tym co wyżej masaż Shantala pozwala nam budować wspaniałą, nierozerwalną więź z dzieckiem w bliskości. Patrzymy, obserwujemy jak rośnie nasze maleństwo. Jak każdego dnia zmienia się nasze dziecko. Jesteśmy w stanie „nauczyć się naszego dziecka”. Co za tym idzie, dużo łatwiej jest nam adekwatnie zareagować na konkretne potrzeby dziecka. Mówiąc prościej uczymy się, że dany płacz czy kwilenie oznacza konkretną rzecz- konkretną potrzebę naszego dziecka. Uczymy się mowy niemowlęcia. Niewerbalnych sygnałów jakie dziecko do nas wysyła, informując nas o czymś. Dzięki temu szybciej i skuteczniej jesteśmy wstanie pomóc dziecku. Maluszek wysyła sygnał i dostaje odpowiedź, więc z czasem wzmacnia te sygnały. Jesteśmy w stanie wejść z dzieckiem na kolejny poziom bliskości i relacji.

Myślę, że jest tego więcej i każdego dnia masując swoje dzieci odkrywam kolejne nowe korzyści płynące z masażu Shantala PLUS dla dzieci. Na ten czas tyle z mojej strony. Dziękuje, że dotarłeś drogi czytelniku, aż tutaj. 

Pięknego dnia. N

Podziel się ze światem