Przejdź do treści

Lanolinowanie wełny

Lanolinowanie wełny

Dzisiaj dowiecie się jak dobrze i prawidłowo zalanolinować otulacze, gatki czy longi wełniane do wielopieluszkowania.

Czym jest lanolinowanie?

To proces w którym impregnujemy wełnę naturalną lanoliną. Dzięki temu wełna staje się nie przemakalna i chroni ubranko przez zmoczeniem. Lanolinować można wełniane otulacze, gatki, longi. Koce czy maty do przewijaka też jak najbardziej można w razie potrzeby. 

Postaram się wam przyblizyć przebieg procesu lanolinowania krok po kroku. Omówię i opisze pułapki i ewentualne kłopoty jakie możecie napotkać w czasie kuracji.

Zacznijmy od tego co nam będzie niezbędne.

SŁOIK

Słoik lub miska, rozmiar adekwatny do ilości wełny jaką chcemy poddać lanolinowaniu. Ja pojedyncze otulacze, gatki lanolinuje w litrowym słoiku. Dwulitrowy służy mi najcześciej odo lanolinowania longów lub kilku otulaczy/ gatek/ longów tego samego koloru

Lanolina

Najlepiej bezwodna lanolina. Dostać ją można w aptece na receptę lub kupić w różnych pojemnościach w sklepach ekologicznych. Ja swoją mam z Zielonej Chatki.

płatki mydlane

Ważne by ich skład na etykiecie był stosunkowo krótki. Można je zastąpić płynem do naczyń bez balsamu, np popularny Ludwik.

etapy kuracji lanolinowej

pranie wstępne

przed pierwszym i przed każdym kolejnym lanolinowaniem dobrze jest wełnę wyprać. Używa się do tego dedykowanych płynów do prania wełny.  Pamiętacie nie pocieramy i nie wyżymamy wełny, bo możną ją uszkodzić. Sfilcować, skurczyć. Jeśli pierzemy w pralce to w programie do wełny/ delikatne najlepiej bez wirowania.

przygotowanie

w litrowym słoiku rozpuszczam łyżeczkę płatków mydlanych zalewając wrzątkiem 1/4 słoika. Następnie dodaje łyżeczkę lanoliny. Mieszam do całkowitego rozpuszczenia się składników i powstania mlecznego roztworu. Jeśli mamy krople lanoliny lub żółtawy kożuszek, trzeba dodać więcej płatków, by rozpuścić lanolinę. Następnie uzupełniam wodą, może być zimna lub wrzątek do 3/4 pojemności słoika.

właściwy proces

Do ostudzonej wody (dla mnie około 30 st) wkładam otulacz i mocze go 3-6 godzin całkowicie zanurzonego w roztworze. Gatki czy longi wywijam na lewą stronę i mocze całą noc. Po tym czasie wyjmuje delikatnie dociskam, a następnie na podłodze wydeptuje w ręcznik. Dzięki takiemu odciśnięciu z nadmiaru wody, wełna zdecydowanie szybciej schnie. Można potem jeszcze raz wyprać wełnę. 

suszenie

Odciśniętą wełnę suszymy najlepiej na płasko. Zabrania się stosowania suszarek bębnowych lub suszyć na kaloryferze. Latem pamiętajcie, by nie suszyć w słońcu, bo się sfilcuje.

coś jeszcze?

zwłaszcza wykonane z nowej wełny otulacze warto poddać octowaniu. Usunie zapach i utrwali kolor. Ja nie jestem przekonana na dziś, by octować wełnę recyklingową.

octowanie

w jednej misce/ słoiku można lanolinować jednocześnie kilka otulaczy. Warto w tedy proporcjonalnie zwiększyć ilość składników. Najważniejsze jednak jest , to aby zwrócić uwagę na kolory wełny. Niektóre otulacze mogą farbować. Dlatego chcąć na raz w jednym słoiku lanolinowac kilka otulaczy warto dobrac w podobnej kolorystyce. Na początek warto jednak pojedyńczo, żeby się nie zdziwić. Najczęściej farbują odcienie czerwieni, bo to też zalezy od użytego barwnika

kilka na raz

czasem mimo kuracji otulacz przecieka, należy wtedy powtórzyć proces impregnacji lanoliną

przecieki

co do lanolinowania na gorąco brak mi doświadczenia. Wolę tradycyjnie. Wełna nie lubi gwałtownej zmiany temperatury. Przez to może się sfilcować, skurczyć. A stopniowe podnoszenie jej nie powinno zaszkodzić.

na gorąco

wełny nie trzeba prać po każdym użyciu, Ma właściwości samooczyszczające się. Dwójkę spłukujemy silnym strumieniem wody, a przy siusiu wystarczy wywietrzyć.

spłukiwanie dwójki

Mam nadzieje, że ten wpis okaże się dla was pomocny i przydatny. Wełna i jej pielęgnacja są naprawę świetne. Wełny nie trzeba się bać. Należy o nią dbać we właściwy sposób a odwdzięczy się nam zdrową pupką naszego szczęśliwego dziecka.