Przejdź do treści

masaż Shantala dla niemowląt Kraków

Masaż Shantala PLUS Kraków

czym jest masaż niemowląt

Natalia Rączka
doradca rodzicielski

Masaż Shantala często w Polsce kojarzy się jako masaż rehabilitacyjny niemowląt. Po części tak jest, ale nie do końca. Historia tego masażu zaczyna się w latach 70, kiedy Frédérick Leboyer- francuski ginekolog położnik, w trakcie jednej ze swoich podróży W indyjskiej Kalkucie poznał niezwykłą kobietę. Wychodziła ona co dzień przed swój dom i w tradycyjny hinduski sposób pielęgnowała swoje dziecko.  Frédérick zafascynował się w tym co zobaczył. Widział tutaj nie tylko niepełnosprawną kobietę i jej dziecko, ale widział matkę z dzieckiem w niezwykłej bliskości i relacji. Wyciągnął z tego obrazku coś więcej. Właśnie wzajemny szacunek, bliskość i więź.  W tamtych czasach kobieta po porodzie i dziecko byli traktowani bardzo przedmiotowo. Dlatego tym bardziej Frédérick był ciekawy tych dwojga.

Po swojej podróży napisał on kolejną książkę właśnie o tradycyjnym sztuce masażu niemowląt. Następnie idea to została rozpowszechniona w Europie. Do Polski masaż Shantala zawędrował z Holandii. 

Tak jak wspomniałam na początku w szkołach i kursach masażu wciąż uczą, że masaż Shantala to rodzaj rehabilitacji niemowląt. W moim odczuciu, gdzie uczę rodziców że to rytuał budowania relacji, wyciszenia dla pary dziecko opiekun, to troszkę jak rehabilitacja. Właśnie poprzez zatrzymanie się tu i teraz, byciu z dzieckiem rehabilitujemy siebie i maluszka. Wracamy do równowagi emocjonalnej i homeostazy emocji. Dbamy o dobrostan dziecka, ale także swój.

OK, ale czym właściwie jest masaż Shantala PLUS, którego możecie kochani rodzice nauczyć się ode mnie? Przede wszystkim to nie tylko sucha teoria i schemat masażu. To znacznie więcej. Ten PLUS to cała otoczka sprawiająca, że szkolenie jest bardzo wartościowe zwłaszcza dla rodziców opiekujących się pierwszym maluszkiem.

„masaż Shantala PLUS to wdzięczność, rozwój, relacja i regulacja”

NA zajęciach dużo rozmawiamy i dzielimy się spostrzeżeniami. Opowiadam o wdzięczności. 

Wdzięczność. Jej praktykowanie to niezwykła moc jaką daje nam trzymanie się w życiu pozytywnych iskierek. Takie iskierki nadają sens i dobry wydźwięk każdego, nawet najtrudniejszego dnia. Jednak o wdzięczności będę pisać innym razem, bo to ważny temat. Wart by poświęcić mu osobny post.

Kolejną składową szkoleniowego PLUSA w masażu niemowląt jest rozwój. W codziennych rytuałach mamy okazję podziwiać rozwój swojego dziecka. To jak zmienia się i rośnie. My, jako Rodzice możemy być częścią tego rozwoju. Nie tylko jako bierny widz, ale jako pełnowartościowy partner naszego maleństwa na drodze rozwoju. Możemy dziecko wspierać, pomagać mu w prawidłowym rozwoju.  Dzięki temu wzmacniamy swoje poczucie szczęśliwego rodzicielstwa. Nasze macierzyństwo, ojcostwo stanie się pełniejsze. Na szkoleniu dowiadujecie się o tym jak prawidłowo rozwija się dziecko w pierwszym roku życia na co szczególnie warto zwrócić uwagę w opiece nad niemowlęciem. Pokazuje rodzicom jak ważny jest rozwój i jego wsparcie, by maluszek wzrastał i rozwijał się w szczęśliwości.

Relacja. Dziecko do prawidłowego, zdrowego rozwoju potrzebuje przebywać w relacji z opiekunem. Wchodząc z maluszkiem w otwartą, czułą relację dajemy mu możliwość bezpiecznego otwierania się na drugiego człowieka i na otaczający świat. Nasza dostępność emocjonalna, otwartość i wyczekiwanie na to co dziecko chce nam dać buduje w dziecku dobre fundamenty. Na nich dziecko z otwartością i empatią podąży w świat. Bez lęku i niepokoju. Dzięki wzmocnieniu relacji z dzieckiem rodzic buduje swoje kompetencję rodzicielskie. Moje zajęcia ukazują jak ważna jest ta relacja. Jak ją celebrować.

Regulacja czyli inaczej mówiąc powrót do równowagi emocjonalnej i nie tylko. Taka swoista wewnętrzna homeostaza dająca nam luz. Wewnętrzny spokój i równowagę masaż dostarcza zarówno nam jaki maluszkowi. Zwolnione tempo masażu pozwala wyciszyć się dziecku. Nam pozwala zwolnić, a niejednokrotnie wręcz za trzymać się w codziennym wyścigu za „mieć więcej i bardziej”. Zatrzymujemy się tu i teraz w relacji z dzieckiem. Nasza uwaga nakierowana jest tylko na bycie w danej chwili z maluszkiem, co cudownie wpływa na nas oboje. Każdy z nas potrzebuje czasem uciec gdzieś gdzie czuje się bezpiecznie. Tak właśnie działa rytuał masażu Shantala. Jesteśmy w stanie uciec w atmosferę komfortu i otwartości na relację z drugim człowiekiem.  Na szkoleniu dużo dowiadujecie się jaki wpływ ma samoregulacja i jak ją wspierać.

Moje zajęcia masażu Shantala PLUS to nie tylko schemat masażu. To także duża dawka solidnej wiedzy i doświadczenia, która od lat buduje i wzmacnia rodziców maluszków w ich kompetencjach. Pozwala rodzicom uwierzyć w siebie i nabyć nowych cennych wartościowych umiejętności, by móc przyjaźnie pielęgnować dziecko. Masaż Shantala PLUS pozwala na przywrócenie wiary we własny instynkt rodzicielski.

 

Podziel się ze światem