Przejdź do treści

Doradca noszenia Clauwi

Doradca noszenia

chcąc nauczyć się prawidłowo i bezpiecznie nosić dziecko w chuście czy nosidle miękkim warto spotkać się z doradcą noszenia

Natalia Rączka

Doradca noszenia to nikt inny, niż osoba, która posiada wiedzę i doświadczenie podparte odpowiednimi szkoleniami nadające kompetencji uczenia Rodziców sposobów wiązania chusty, ale nie tylko.

Wykfalifikowani doradcy noszenia profesjonalnie przekazują Rodzicom wiedzę na temat zasad prawidłowego noszenia dzieci w chustach i innych miękkich nosidłach. Opowiadają o budowie i rozwoju kręgosłupa, stawów biodrowych dziecka w kontekście noszenia. Dzięki swojej gruntownej wiedzy, Doradca Noszenia zachęcają Rodziców do noszenia dzieci w chustach w sposób bezpieczny i świadomy.

Prowadzenie spotkań indywidualnych, grupowych oraz prelekcji to jedna z postaci pracy doradcy. Noszenie dziecka w chuście czy nosidle to nie wszystko. Dobrze jest by doradca rozwijał swoje kompetencję także pod względem wsparcia Rodziców w opiece nad małym dzieckiem. Mam tutaj na myśli, pytania które często Rodzice zadają na spotkaniach. Dotyczące pielęgnacji i rozwoju dziecka. Dobry doradca wesprze także w trudnych sytuacjach emocjonalnych i zdrowotnych Rodziców dziecka.

W Polsce najpopularniejsze instytucje szkolące doradców noszenia to:

 1. Szkoła Noszenia ClauWi®
 2. Akademia Noszenia Dzieci
 3. Happy-Med

Każda z powyższych instytucji szkoleniowych ma różne systemy kształcenia. Dla każdej bliskość i budowanie więzi z dzieckiem poprzez noszenie go w chuście jest rzeczą priorytetową. Po kursie otrzymuje się dyplom Doradcy noszenia. Zdobyte umiejętności pozwalają na naukę noszenia w chuście. Różne wiązania wykonane na różnego rodzaju chustach, dla różnych dzieci (wiek, etapy rozwoju). Oczywiście dobór chusty i nosidła miękkiego jest także w zakresie tych szkoleń. Oferta zajęć jest dużo bardziej bogatsza, ale ja wspominam tylko o najważniejszych kwestiach.

Praca doradcy noszenia z Rodzicami to nie tylko dobór chusty, wiązania do możliwości i oczekiwań Rodzica. To dużo bardziej zaawansowana sprawa. Doradca odwiedza daną rodzinę zazwyczaj na kilka godzin. Ma za zadanie spełnić ich oczekiwania odnośnie chust czy nosideł. Jednak spotyka Rodziców na różnych etapach życia z dzieckiem. Niejednokrotnie odnalezienie się w nowej sytuacji dla Rodziców jest trudne i dobry doradca potrafi ich wesprzeć. Zatem praca doradcy noszenia to także wsparcie dla Rodziców emocjonalne. Tanie takiej pomocnej dłoni w trudnej sytuacji.

Przystosowanie pracy doradcy w czasie epidemii Koronawirusa (covide-19)

 1. praca w reżimie sanitarnym
 2. praca zdalna i konsultacje online
 3. promowanie idei noszenia i bliskości

Nowe realia pandemii narzuciły na doradców noszenia nowe warunki pracy. kolejne obostrzenia spowodowały, że praca doradcy została mocno ograniczona.

Praca w reżimie sanitarnym można powiedzieć została jedynie mocniej usystematyzowana. Jednak systematyzacja ta wynikała z narzucanych na wszystkie osoby przebywające w naszym kraju. 

Ja w swojej pracy zadbałam o najdrobniesze szczegóły, abym ja jak i  Rodzice z którymi się spotykałam byli maksymalnie bezpieczni.

Moja praca doradcy noszenia w okresie pandemii wygląda tak:

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

1- przygotowanie doradcy do spotkania

 • chusty są prane przed każdym i po każdym spotkaniu, dodatek do prania NappyFresh- środek odkażający
 • lalki treningowe są dezynfekowane przed i po spotkaniu, ich ubranka zmieniane i prane z odkażaczem po każdym spotkaniu 
 • wywiad z Rodzicami, w tym formularz konsultacji dostępny TUTAJ

 

Formularz oceny ryzyka zarażenia koronawirusem
SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 sprowadza się do telefonicznej rozmowy z Rodzicami dziecka przed spotkaniem. Zadaje pytania o możliwe kontakty z osobami chorymi w ostatnich 14 dniach, czy posiadają Państwo jakieś objawy (np gorączka, bóle  głowy/ stawów) mogących wskazywać na zarażenie wirusem SARS-Cov-2.

Dla bezpieczeństwa nas wszystkich muszę dostosować moje dalsze postępowanie do udzielonych przez Rodziców odpowiedzi i wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. 

Natomiast formularz konsultacji to kwestionariusz Google forma gdzie pytam o potrzeby i oczekiwania Rodziców co do spotkania ze mną, tak by indywidualnie przygotować się na każde zajęcia

Zasady bezpieczeństwa praca w reżimie sanitarnym z dojazdem do Rodziców

 • przyjeżdżając do Rodziców mam założoną przez cały czas spotkania maseczkę/ przyłbicę
 • kilkukrotnie dezynfekuję ręce medycznymi środkami
 • od Rodziców nie wymagam noszenia maseczki, ale jeśli tylko chcą proszę bardzo
 • na spotkaniu staram się utrzymać dystans i ograniczyć kontakt bezpośredni

Praca zdalna i konsultacje/ warsztaty online w dobie pandemii rozkwitły także w pracy doradcy noszenia. Dostępne szkolenia z nauki noszenia online zapewniają stały i ciągły dostęp do fachowego wsparcia doradcy. 

Idea promowania noszenia i bliskości nabrała w roku 2020 większego znaczenia. Silniejsza potrzeba bliskości po trudach porodu w dobie pandemii zaowocowała licznymi formami darmowego wsparcia dla Rodziców. 

Wychodząc na przeciw potrzebom młodych Rodziców stworzyłam nowe cykle spotkań ze specjalistami w formie Live Facebook w ramach Akademii Zdrowego Bobasa. Gdzie rozmawiam ze specjalistami różnych dziedzin o problemach i trudnościach jakie rodzice mogą napotkać. Zajęcia mają także formę edukacyjną.

Spread the word