Przejdź do treści

USG prenatalne w ciąży

Natalia Rączka
doradca rodzicielski

Kilka słów o badaniach prenatalnych

Badania prenatalne, w tym USG prenatalne, w okresie ciąży są bardzo ważne. Dzięki nim możemy wcześnie wykryć wady rozwojowe i genetyczne płodu. Oceniają także stan dziecka. W przypadku niektórych nieprawidłowości możliwe jest zaplanowanie leczenia zaraz po porodzie lub jeszcze w trakcie ciąży. Dla mnie jest to wiedza bardzo ważna i uważam, że badać powinna się każda kobieta w ciąży. W moich oczach USG prenatalne jest chyba najważniejsze.

badanie USG prenatalne w ciąży

USG w ciąży można podzielić na dwa rodzaje. Takie rutynowe wykonywane na wizycie u ginekologa- typu „ej słyszę serduszko jest super” oraz  „ooo będzie dziewczynka”. Zaskoczę cię, ale takiej oceny może wykonać nawet ortopeda bez specjalizacji. Natomiast drugi rodzaj badania USG, to takie gdzie oceniamy rozwój płodowy dziecka. Dlatego nazwane jest USG prenatalnym / genetycznym. Wykonuje się je 3 krotnie w trakcie ciąży. To bardzo szczegółowe badanie. Ma na celu dokładną ocenę rozwoju maluszka w łonie matki. Co za tym idzie nie każdy lekarz, który ma aparat USG w gabinecie posiada kwalifikację i odpowiednią wiedzę w tym zakresie diagnostyki prenatalnej.

Wniosek jest taki, że nie każdy wynik USG wydane przez lekarza jest wynikiem autoryzowanym. Maszyna oblicza, ale umiejętności i wiedza lekarza w zakresie diagnostyki prenatalnej muszą być potwierdzone. Czyli wynik USG mimo że ma obliczone różne prawdopodobieństwa, to nie wynik USG prenatalnego.

Szok, ale tak jest kochane Mamy. Ocenić zgodnie ze światowymi standardami rozwój dziecka może lekarz tylko ze specjalizacją diagnostyki prenatalnej. 

Dlatego piszę Wam o tym i daje wam tą wiedzę tutaj. Oto link do strony Fundacji Medycyny Płodowej FMF – która co roku „stoi na straży” – aby lekarze na całym świecie w taki sam ujednolicony sposób wykonywali „badania prenatalne” ciężarnych.

ZAPISZCIE SOBIE TEN LINK: https://fetalmedicine.org/lists/map/certified/NT

Na dzień 02/02/2021 w Polsce mamy 812 lekarzy posiadających te uprawnienia. Wielu więcej lekarzy ginekologów i jeszcze więcej lekarzy na specjalizacji. Zatem grupa lekarzy mających prawo ocenić i poświadczyć o rozwoju naszego dziecka jest stosunkowo mało. 

W związku z powyższym, czy macie szukać lekarza prowadzącego ciążę, który ma te uprawnienia? Niekoniecznie. Prowadzić ciąże może nawet położna, co w innych krajach jest normą. Na badania oceny rozwoju płodu należy udać się do specjalisty. Dlatego lekarz ginekolog prowadzący ciąże nie musi zajmować diagnostyką prenatalną.

Badanie USG prenatalne z oceną wad płodu zwykle nie jest refundowane.

Czy należy mi się badanie na NFZ?

Tak, jeżeli jesteś w ciąży i spełniasz co najmniej jedno z poniższych kryteriów:

  • masz skończone 35 lat (badanie przysługuje w danym roku kalendarzowym, w którym kończysz 35 lat),
  • w poprzedniej ciąży wystąpiła aberracja chromosomowa płodu lub dziecka,
  • stwierdzono u Ciebie lub ojca dziecka wystąpienie strukturalnych aberracji chromosomowych,
  • stwierdzono u Ciebie znacznie większe ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową,
  • w badaniu USG i/lub badaniach biochemicznych płodu stwierdzono nieprawidłowości wskazujące na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

źródło

UWAGA!

Mega ważna kwestia- badanie prenatalne USG I trymestru ma za zadanie ocenę szczegółową rozwoju maluszka. Co za tym idzie ” nie tylko sprawdzenie czy dziecko urodzi się z zespołem Downa”, ale też setkami innymi wad, które w tym okresie możemy wykryć i w razie konieczności podjąć LECZENIE już na tym etapie. 

Wspólnie z badaniem USG pierwszego trymestru warto zrobić test papp-a. Badanie białka papp-a jest to niezwykle dobry marker funkcji łożyska. Dzięki niemu można ocenić ryzyko wystąpienia nadciśnienia indukowanego ciążą, preeklampsji (dawniej zwanej zatruciem ciążowym) oraz późniejszego wzrastania płodu. Ej serio to jest mega istotne, bo tego inaczej nie widać a jest mega częste u kobiet w ciąży.

Podsumowując. Taka kombinacja dwóch badań aż w 95% pozwala wykluczyć niektóre wady genetyczne, ALE także jak pisałam wyżej inne trudności okresu ciąży występujące u kobiety.

Zatem drogie Mamusie, warto się badać nie tylko dla dziecka ale też dla siebie by spokojnie doczekać czasu porodu i tego wam z całego serca życzę <3

 

#Pięknego_dnia N

Podziel się ze światem