Przejdź do treści

Chusta wcześniacza

chusta wcześniacza tło

Natalia Rączka
doradca rodzicielski

Znajomość masy urodzeniowej dziecka przy nauce noszenia w chuście jest ważna. Zwłaszcza jeśli na zajęcia zgłaszają się Rodzice z maluszkiem w pierwszych tygodniach po porodzie. Mało kto wie, że standardowa chusta tkana powszechnie dostępna, jest dedykowana dla dzieci z wagą od około 3500g. W taki razie nasuwa się pytanie, co z wcześniakami i maluszkami z niską masą urodzeniową?

Otóż moi drodzy Rodzice dla takich maluszków są specjalne chusty, zwana zwyczajowo wcześniaczymi. 

 

Chusty do noszenia dzieci

 • chusta elastyczna 
 • chusta tkana
  • tkana długa
   • standardowa szerokość ok. 75cm
   • wcześniacza szerokość ok. 45cm 
  • tkana kółkowa

Spośród podstawowych chust do noszenia dzieci wyróżniamy elastyczne i tkane. Te ostatnie dzielimy na kółkowe i długie. Natomiast długie właśnie mogą różnić się szerokością dostosowaną do wcześniaków. Celowa skreśliłam elastyczne, bo nie dziś i nie tu miejsce dla nich.

Kilka słów o kangurowaniu

Wcześniaki w pierwszej kolejności są kangurowane przez Rodziców. Polega to na bezpośrednim kontakcie skóra do skóry dziecka z rodzicem, gdzie rozebrany maluszek jest na nagiej klatce piersiowej rodzica. Tata, albo Mama siedzą na fotelu w pozycji półleżącej i napawają się bliskością z dzieckiem. To piękne i szalenie ważne chwilę dla nich. Zarówno dziecko jak i Rodzic czerpie olbrzymie ilości dobra z kangurowania. Kangurowane wcześniaki dostają sygnał „jestem przy Tobie, walcz maluszku, jesteś bezpieczny”. Rodzic natomiast buduje więź z dzieckiem. Oboje uczą się siebie nawzajem. Łagodzone są objawy stresu i traumy okołoporodowej. Niejednokrotnie takie maluszki rodzą się szybko i trudnych sytuacjach. Zatem kangurowanie daje poczucie bezpieczeństwa i stwarza przestrzeń do budowania bliskości i więzi.

Niejako kontynuacją kangurowania dzieci z niską masą urodzeniową jest noszenie w chuście. Do mnie, jako doradcy noszenia, zazwyczaj trafiają właśnie maluszki w okolicy 2500-3000g. Takie dzieciaczki wymagają specjalnego traktowania. Kluczowy jest dobór chusty. Dzieci z niską masą urodzeniową, w tym i wcześniaki, są delikatne, drobne, wręcz malutkie. Małe nóżki, maleńkie kości udowe. Takie dzieci aby przyjęły prawidłową pozycję zgięciowo odwiedzeniową w chuście muszą mieć do tego stworzone odpowiednie warunki. 

Pozycja dziecka w chuście

 • kolanka (w zależności od wiązania) ugięte i umieszczone powyżej/ na równi z pupą dziecka
 • niewielkie odwiedzenie w stawach biodrowych 
 • plecki długie i zaakrąglone

A całość zmienna i adekwatna do etapu rozwoju dziecka.

Standardowa, typowa chusta tkana do noszenia dzieci ma szerokość około 75cm. Jeśli by w taką chustę zawiązać dziecko z wagą poniżej 3kg może wystąpić pewien znaczący problem. Otóż nadmiar chusty zgromadzony w okolicy zgięcia kolan utrudnia prawidłowe ułożenie w chuście. Do tego mamy jeszcze wzmożony ucisk na nóżki dziecka. Całość prowadzi do tego, że dziecko w chuście nie jest bezpieczne. Dlatego stworzono chusty dla dzieci z niską masą urodzeniową, zwijmy je jw. wcześniaczymi. Chusta wcześniacza jest węższa od standardowej. Zazwyczaj jej szerokość nie przekracza 45cm. Dzięki temu na udach maluszka mamy idealną ilość materiału, która pozwala na bezpieczne i komfortowe noszenia dziecka w chuście.

Ja w swoim stosie doradczym mam aż 6 takich chust. Jedna z nich właśnie powędrowała do wyprawki „WieloWcześniak” do Wrocławia. Opiekunem tej wyprawki pieluszek wielorazowych dla wcześniaków i dzieci z niską masą urodzeniową, podobnie jak ja jestem w Krakowie, jest doradca noszenia. Dzięki temu we Wrocławiu przy korzystaniu z wyprawki pieluszek, Rodzice będą mogli wypożyczyć chustę 🙂

Na zdjęciu powyżej chciałam Wam pokazać tą największą, a zarazem najważniejszą różnice między chustą standardową, a wcześniaczą. Czyli różnica w szerokości. Zobaczcie na wcześniaczej nie ma całego różowego pasa. Tutaj te chusty różnią się tylko tym. Niby nic a jednak robi olbrzymią różnice. Po za szerokością ważne by taka chusta była wykonana z materiału delikatnego i przyjaznego skórze malutkiego dziecka. Zazwyczaj jest to 100% bawełna lub bawełna z domieszką bambusa. Gramatura chusty też jest istotna. Dobrze by była w granicach 190-240 g/mkw. Grubsza znów będzie nie korzystnie wpływać na pozycję dziecka w chuście,

chusta wcześniacza

szerokość w granicy 45 cm

Dzięki temu mamy dla dziecka miękka, przyjemną dla skóry chustę, którą Rodzic bez trudu zawiąże samodzielnie. Chusta wcześniacza jest używana do osiągnięcia przez dziecko wagi około 4kg. Zatem na stosunkowo krótki okres czasu jest potrzebna. W związku z tym, aby nie narażać na koszty Rodziców i by nie musieli kupować takich chust, ja mam je do darmowego wypożyczenia. Proszę jedynie o kaucję w razie gdyby chusta została uszkodzona lub zaginęła. Po zwrocie chusty, kaucję zwracam.

ps. jeśli znacie Rodziców maluszków z niską masą urodzeniową chcących nauczyć się nosić w chuście śmiało dajcie do mnie namiary <3

Zatem gdy maluszek osiągnie tą wagę około 4kg, idealnie jest zmienić chustę na inną. Taką o standardowej szerokości. Na koniec jeszcze rozwieje wątpliwości czy dla każdego wcześniaka, czy maluszka z niską masą urodzeniową potrzebna jest chusta wcześniacza? Otóż NIE. Jeśli zaczynacie swoją przygodę z chustonoszeniem gdy maluszek waży już ponad 3kg, to zazwyczaj chusta standardowa będzie już dobra. Nie powiem Wam na 100%, bo różne są sytuacje. Jednak w większości przypadków z jakimi miałam okazję pracować, to taka zwykła chusta będzie ok. Zresztą na nauce noszenia ja zawsze dobieram chustę do potrzeb i możliwości pary noszący- dziecko, więc nie musicie się obawiać o chustę,

 

Tyle na dziś dla Was kochani przygotowałam jeśli chodzi o chusty wcześniacze. Mam nadzieję, że te informację tutaj zawarte będą dla Was czymś wartościowym i przydatnym. Dziękuje za to, że jesteście ze mną i do zobaczenia mam na dzieje kiedyś na jakiś zajęciach.

 

#pięknegodnia N

 

Podziel się ze światem