Przejdź do treści

Od kiedy nosić w chuście

od kiedy nosić w chuście niemowlę noworodka doradca noszenia kraków Natalia Rączka doradca Tulenia

Natalia Rączka
doradca rodzicielski

Noworodek w chuście
Często pytacie mnie od kiedy można nosić w chuście maluszka. Na szczęście, chusta jest bardzo wspierającym narzędziem po porodzie. Zarówno dla Mamy jak i dla Taty. To ważne, bo na samym początku Tata może się czuć nie potrzebny. W końcu maluszek jest prawie ciągle przy Mamie. Rozkręcanie laktacji idzie w najlepsze. Dziecko dużo czasu spędza przy piersi. Maluszek lubi się przytulać. Uwielbia łączyć przyjemne z pożytecznym. W tym czasie, Tata zazwyczaj szybko wraca do pracy. Pomaga ogarnąć pozostałą rzeczywistość. Ten czas jest trudny dla wszystkich. Rodzicielstwa nie da się wyczytać z książek i nauczyć na pamięć. Trzeba je przeżyć. Nasze doświadczenia dają nam bezcenną wiedzę. W tym wszystkim pojawia się pewnego dnia chusta. Kawałek materiału, tak nie pozorny, a który może odegrać znaczącą rolę w początkach rodzicielstwa.
❤

Poród. Mój i Twój świat diametralnie się zmienia.

Chusta pomaga Mamie i mocno wspiera Tatę. Odciąża zmęczona ramiona, tworzy wspaniałą piękną przestrzeń do budowania i wzmacniania bliskiej relacji. Ale kiedy tego malucha można zachustować?
Chusta jest narzędziem wspierającym. Zatem ma nam służyć kiedy jej potrzebujemy. Kiedy ręce już więdną od słodkiego ciężaru. Ma pomagać kiedy chcemy choćby zjeść ciepłe śniadanie lub zacząć odnajdywać się w nowej, po porodowej sytuacji. Nosić można już noworodka od pierwszych dni życia. O ilę czuje się dobrze i my mamy taką potrzebę. Z Mamą i jej możliwościach może być różnie. Wszystko zależy jak przebiegła ciąża, poród i jak się czuje po porodzie. Ważne by czuła się dobrze i miała potrzebę noszenia. Po operacji cięcia cesarskiego warto odczekać kilka dni po porodzie. Choćby do czasu zdjęcia szwów. Zazwyczaj jest to 7 doba. Ale kluczowe jest samopoczucie Mamy i jej potrzeba noszenia. Nie ma co się spieszyć po CC. Pamiętajmy to jest operacja, a nie proste zszycie płytkiej ranki na ramieniu.

Podsumowując nosić można już od pierwszych dni życia maluszka o ile dziecko i noszący czują się dobrze i mają potrzebę bliskości jaką oferuje noszenie w chuście.

Mam nadzieje, że rozjaśniłam Wam tą kwestię. Będę wdzięczna za zostawienie <3 i udostępnienie dalej. Niech sprawdzona wiedza i dobro idzie dalej