Przejdź do treści

Vademecum chustonoszenia ODC. 1 – od kiedy można nosić w chuście?

vademecum chustonoszenia od keidy można nosić w chuście doradca noszenia kraków natalia rączka

Natalia Rączka
doradca rodzicielski

Zapraszam na nowy cykl wpisów i webinarów dotyczący tematyki noszenia w chuście i chustonoszenia. Vademecum chustonoszenia będzie dla Was fantastycznym źródłem najpotrzebniejszej wiedzy z zakresu noszenia, chust i kluczowych zasad chustonoszenia.

 

od kiedy możn nosić w chuście?

W pierwszym odcinku wyjaśnie Wam od kiedy można nosić dziecko w chuście.  Zacznijmy od tego, że bardzo ważna jest podstawa potrzeby noszenia w chuście. Najczęściej potrzeba noszenia pojawia się wtedy, kiedy maluszek potrzebuje dużo bliskości i spędza całe dnie na naszych rękach. A my chcemy „cokolwiek zrobić”. Kiedy mamy maluszka na rękach zjedzenie posiłku, wizyta w toalecie czy nawet wyjęcie naczyń ze zmywarki staje się dla nas wyzwaniem. W tedy chusta faktycznie ratuje nas. Stwarza przestrzeń bezpiecznego budowania więzi i przywiązania. Jednocześnie daje swobodę poruszania się, samodzielność. 

Jednakże, czasem ta potrzeba chustonoszenia wynika z faktu, że „taką mamy mode”, „na Insta widziałam takie fajne zdjęcia w chuście, ja też tak chce”, „siostra mnie namawia, bo to fajne, a ja nie czuje żebym tego potrzebowała, no ale ona chce”. Tutaj już ja czuje problem. Chustonoszenie  ma być wspraciem, a nie wymuszaniem. Ma być do budowania relacji, a nie do siłowego podejścia. Mama/ Tata mają mieć potrzebę noszenia z siebie, a nie od kogoś. To ma być ich potrzeba, a nie moda. 

Jest jeszcze jedna sytuacja. Kiedy Rodzice próbują już wszystkiego „aby uspokoić”, „aby uspać”, „aby coś tam” – ale to jest ich potrzeba poradzenia sobie z czymś i pomyśleli, że chusta im w tym pomoże. CUDOWNIE  to też jest mega ważna potrzeba noszenia i bije brawo, bo jest dużo prawdopodobne że w tym „poradzeniu sobie z tym czymś” chusta Wam pomoże.

Skoro już wiemy, że musi być potrzeba noszenia, to jeszcze warto wyjaśnić, że ta potrzeba może się pojawić jeszcze w ciąży. Może się pojawić w 3 mc życia, dziecka, a nawet później lub wcześniej. W każdym momencie może się pojawić potrzeba noszenia, a ja jako certyfikowany doradca noszenia służę Wam pomocą aby nauczyć was nosić okruszka w chuście.

Mamy potrzebę, wiemy że może się pojawić w dowolnym momencie naszego rodzicielstwa. Zatem od kiedy można nosić w chuście? Właśnie od wtedy kiedy macie taką potrzebę. Piszę o tym, bo jest też wielu Rodziców, kórzy nie mają takiej potrzeby i oni naprawdę nie potrzebują chustonoszenia. Lwia część jednak wcześniej czy później poczuje taką potrzebę wolnych rąk. Przechodzimy do meritum sprawy.

W chuście możemy nosić od pierwszych dni życia maluszka o ile noszący i dziecko czują się dobrze. Celowo napisałam noszący, bo bardzo często Tata też ma potrzebę noszenia w chuście. Więcej kłopotu mamy z Mamusią. Sposób porodu tutaj wpływa na czas od kiedy można nosić. Po porodzie siłami natury, jeśli wszystko jesy OK i potrzeba noszenia jest silna, można nosić od początku. Jeśli poród był operacyjny, cesarskim cięciem i jest potrzeba noszenia warto odczekać choćby do zdjęcia szwów. Zazwyczaj jest to 7 doba, potem można nosić. Do czasu zdjęcia szwów warto odczekać i ratować się w inny sposób. Brzuszek jest obolały, szwy ciągną i naprawdę tkanki potrzebują czasu. Fizjoterapeucie uroginekologiczni nawet wspominają o odczekaniu 6 tygodni. Ja nie odmówię w połodu nauki noszenia, bo lepiej nosić w chuście niż na rękach. Chusta odciąża, równomiernie rozkłada ciężar maluszka. Wsparcie płynące od chusty jest olbrzymie. Zatem jeśli jesteś po cięciu możemy się spotkać w połogu, ale cudownie by było gdybyś odczekała chociaż do zdjęcia szwów. 

A co ze starszakiem? Dla mnie sens noszenia w chuście jest zwłaszcza w pierwszym roku życia maluszka. Nie wykluczam naukę noszenia dla starszych dzieci, ale gdy maluch już chodzi każda sekunda spędzona na wiązaniu chusty może być dla dziecka zmarnowana i będzie się wiercić 😀 można nosić w chuście starszego i polecam, ale uczyć się tylko dla tego biegającego dziecka, ja uważam nie ma sensu – szybsze będzie nosidło. Oczywiście jak we wszystkim są wyjątki. Może być taka para noszący – dziecko, że ta potrzeba noszenia w chuście pojawi się dopiero gdy maluch zacznie chodzić i może być tak silna, że tylko chusta Was uratuje  i wtedy jak najbardziej. Chusta jest dla każdego. A ja zrobię wszystko by skutecznie nauczyć Was nosić w chuście i tulić okruszka blisko.

 

Podziel się ze światem